Oznámení
Hlavička

Tisková zpráva CUIP k založení spin-oFf UK Futurebooks

7 min
TS
MM
27. září 2022

Nová spin-off společnost Univerzity Karlovy staví základy humanitního transferu a změní podobu moderní výuky.

27. září 2022 – Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy za pomocí dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a.s. (CUIP) spouští inovativní publikační systém, který mění podobu moderní výuky. Nazývá se FutureBooks a jde o jeden z prvních ryze humanitních spin-offů v ČR. Publikační systém plně reaguje na potřeby digitálního věku a cílí na každého, kdo je součástí univerzitní půdy. Z řady funkcí umožní vše od tvorby výukových materiálů a publikací až po jejich internetový prodej.

Prostřednictvím platformy FutureBooks je možné tvořit, editovat, ale i prodávat tzv. interaktivní výuková média. Ta umožní všem uživatelům z akademického světa jednodušší a zároveň maximálně aktivní účast na výukovém procesu. Cílí totiž jak na studenty, kteří díky FutureBooks získají možnost spravovat si výukové materiály, tak na samotné vyučující a akademické instituce, kterým tato platforma umožní široké spektrum úkonů od kolaborativního tvoření publikací až po jejich distribuci skrze vlastní e-shop.

„Za Univerzitu Karlovu mohu myslím říct, že FutureBooks představuje pro akademický svět inovativní nástroj, který v maximální míře reflektuje potřeby digitálního věku a díky své interaktivitě umožňuje každému na univerzitní půdě, aby se stal součástí výukového procesu. Ať už jde o studující, o vyučující, či akademické instituce”, konstatuje rektorka Univerzity Karlovy, prof. Milena Králíčková.

„Jsme velmi rádi, že se nám s pomocí CUIP podařilo FutureBooks dovést do finální podoby, která dokáže ulehčit život téměř každému, kdo je součástí akademické instituce – od studentů, kteří na nás kladou nové nároky, a podněcují nás tak k technologickému rozvoji, až po vyučující a vědce, jimž poskytne prostor pro přehledné uchovávání a snadné publikování jejich prací,“ přivítal děkan Pedagogické fakulty UK, prof. Michal Nedělka.

Samotná výjimečnost IVM pramení, jak už název napovídá, z jejich interaktivnosti. Právě tato klíčová vlastnost má zabezpečit bezprostřední účast uživatele ve výukovém procesu a napomáhat tak ke zprostředkování lepšího poznávání světa než jen teoretickou abstrakcí. Jsou to komponenty jako grafy, 3D modely nebo vyskakovací okna a celkově responzivní design, který promění obyčejná skripta, ale i prostý elektronický text, na materiál, který studenty maximálně zapojí a zaujme. Kromě toho lze do FutureBooks vkládat i další obsah jakým jsou např. video streamy, obrázky či hudba, které si cíloví čtenáři budou moci zobrazit buď prostřednictvím webu, progresivních webových aplikací dostupných pro všechny platformy, nebo skrze hybridní aplikace pro platformy Android a iOS.

Igor Červený, vedoucí oddělení pro podporu distančního vzdělávání, který se na vývoji systému podílel, míní: „Systém FutureBooks na Pedagogické fakultě rozvíjíme ve spolupráci s privátní sférou již pátým rokem. Za hlavní přínos osobně považuji intuitivní ovládání samotného systému, a především provedení jeho interaktivních prvků, které využíváme k aktivizaci našich vysokoškolských studentů ale i žáků základních a středních škol v rámci vzdělávacích projektů financovaných převážně z ESF fondů MŠMT”.

Pro koho je FutureBooks určen?

FutureBooks cílí primárně na akademickou půdu a odbornou veřejnost, nastavení přístupu je však zcela na autorech publikací. Sekundárně však poslouží jako vhodný nástroj také nakladatelům či pedagogům na středních školách. Pokud kupříkladu vyučující využije vedle knihovny s materiálem pro studenty také další knihovnu pro vlastní, obchodní účely, záleží zcela na autorovi, jakým způsobem si publikace do knihoven rozloží a kdo k nim dostane přístup. Knihoven lze vytvořit nepřeberné množství a lze je kategorizovat podle požadavků autora. Vyučujícím také FutureBooks poskytne např. přehledný nástroj v podobě statistik prohlížení jednotlivých knih a publikací čtenáři. V případě, že se autor rozhodne publikaci zpřístupnit veřejnosti, může ji v zamčené verzi nahrát na e-shop, kde si ji čtenář může zakoupit. IVM také výrazně usnadní proces vydávání fyzické knihy, neboť ji vydavateli zobrazí rovnou v požadovaném formátu.

Předseda správní rady Charles University Innovations Prague, Otomar Sláma, kvituje: „Velmi nás těší, že jsme se mohli podílet na zakládání spin-off společnosti pro FutureBooks, která doufáme, nabídne celé platformě horizont příležitostí k dalšímu rozvoji a fungování v budoucnu. Zejména nám imponovalo, jakým směrem se Pedagogická fakulta UK rozhodla jít a že se nebála touto inovací cílit skutečně na každého aktéra akademického světa. Je krásnou ukázkou toho, že na univerzitě se 700 let dlouhou tradicí je skutečně mnoho snah nezabřednout na jednom místě.” 

Parametry interaktivních výukových médií systému FutureBooks rovněž naplňují požadovaná „Kritéria kvality digitálních vzdělávacích zdrojů podpořených z veřejných rozpočtů“ dle ustanovení MŠMT. Z tohoto důvodu mohou zájemci při tvorbě svých učebních pomůcek (skript, cvičebnic, učebnic) využívat veřejné národní i evropské granty a dotace. Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovský proto doplňuje: „Významný argentinský spisovatel Borges jednou řekl, že si představuje ráj jako velkou knihovnu. Ten ráj se nám zmnožením informací podstatnou měrou proměnil. K tomu se přidal informační paradox – čím více informací máme, tím méně je používáme. Role školy a obecně význam vzdělanosti pro budování občanské společnosti ale zůstaly pochopitelně zachovány. Jsem moc rád, že právě Univerzita Karlova za přispění prostředků z fondů EU přispívá k tomu, že všechny informační revoluce a digitální tranzice zachovaly v centru všech procesů to nejdůležitější – člověka a jeho učitele.”

„Pro Prahu a Pražský inovační institut je rozvoj inovativních projektů ve vzdělávání klíčový. Je to základ přechodu ke znalostní a udržitelné ekonomice. S Univerzitou Karlovou Pražský inovační institut spolupracoval už na úspěšném vzdělávacím projektu Smart Food a jsme moc rádi, že tak můžeme podporovat vytváření kultury spin-offů a obecně přenosu akademických poznatků do praxe,” uzavírá inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček z Pražského inovačního institutu.

Více o FutureBooks: futurebooks.cz

PRO MÉDIA

Mgr. Lucie BUDINOVÁ
PR senior
+420 723 309 712
budinova@cuip.cz

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řiźení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace. Univerzita má přes 8000 zaměstnanců, z toho více než 4600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 48 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 600 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 8000 studentů . Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničnić h studentů v rámci programu Erasmus. Podle průzkumu Reflex 2013–2014 Pedagogické fakulty UK vykazují absolventi UK dlouhodobě nejniž š í míru nezamě stnanosti mezi veřejný mi vysoký mi š kolami. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším.

Více na: https://www.cuni.cz 

Charles University Innovations Prague a.s.

CUIP je společnost UK založená v červnu 2018. Jedná se o organizaci pro výzkum a šíření znalostí, jejíž účelem je zejména zajišťování šíření výsledků vzniklých na akademické půdě a zajištění využitelnosti duševního vlastnictví v oblasti výzkumu a vývoje a jeho využití k obchodním, průmyslovým a obdobným účelům, tedy jejich komercializaci. CUIP může vstupovat do spin-off společností za účelem komerčního využití duševního vlastnictví UK. CUIP již založilo mnoho spin-off společností, mezi které patří – Charles Games s.r.o., která vyvíjí a prodává počítačové hry, LAM-X a.s. zabývající se nanomateriály se schopností aktivní obrany proti široké škále patogenů, GeneSpector s.r.o., jež je nejvýdělečnější akademickou spin-off společností v ČR, či společnost GeneSpector Innovations s.r.o., která právě vstoupila na americký trh.

Více na: https://www.cuip.cz 

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy vznikla v listopadu 1946 a představovala vyvrcholení dlouhodobých snah uskutečňovat přípravu učitelů všech stupňů na vysokoškolském, univerzitním základě. Dnes je Pedagogická fakulta jednou ze sedmnácti fakult Univerzity Karlovy a jejím úkolem je příprava učitelů pro všechny typy a stupně škol, příprava odborníků a vědeckých pracovníků v pedagogice, edukativní psychologii a didaktikách různých oborů.

Více na: https://www.pedf.cuni.cz